Masz „zbyt grzeczne” dziecko? UWAŻAJ! To mogą być zaburzenia integracji sensorycznej + super zabawy w domu, które wspomogą terapię SI

Tak właśnie było u Nas. Każdy, kto miał kontakt z Krystianem, uznawał go za grzecznego. Nie interesowały go rzeczy codziennego użytku, nie ściągał nic ze stołu, nie szperał w szafkach, ogólnie nie dotykał nowych rzeczy z zabawkami na czele. Musiało minąć parę dni nim “oswoił” się z nowym misiem, grzechotką lub grającą książeczką. Poziom jego aktywności ruchowej był niski, a dodatkowo występujące obniżone napięcie mięśniowe (więcej TUTAJ), sprawiało, że syn mógł całymi dniami leżeć i “nic nie robić”. Ot takie “grzeczne” dziecko. Dopiero wizyta u fizjoterapeutki uświadomiła Nam, że syn ma zaburzenia SI.

Zaburzenia integracji sensorycznej. co to właściwie jest?

O zaburzeniach SI mówimy wtedy, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe i nie jest to spowodowane uszkodzeniem narządów zmysłu, np. krótkowzroczność czy niedosłuch. W moich osobistych odczuciach jest to nadwrażliwość lub brak reakcji na bodźce z otoczenia. Krystian przejawia zdecydowanie tę pierwszą opcję. Czasami mam wrażenie, że pewne odczucia są tak intensywne, że nie do wytrzymania.

zaburzenia integracji sensorycznej objawy u dzieci 0-3 lata

Zacznę od objawów, które wystąpiły u mojego syna w okresie, gdy był niemowlakiem (opieram się tu na własnych doświadczeniach, więc mogą się one różnić od innych). Dziecko:

 1. jest płaczliwe, ma trudności z zaśnięciem, jest niespokojne
 2. nie toleruje zmian konsystencji jedzenia (Krystian preferował zwłaszcza płyny, papki wypluwał, nie jadł żadnych kasz, kleików itp.)
 3. nie znosi być huśtany w bujaczkach, huśtawkach, wózku, ani na rękach (jedyny sposób bujania na rękach jaki tolerował, to ruchy góra – dół i delikatnie na boki, coś jak bujane przysiady – Matko! jak mnie uda bolały, za to teraz mam zgrabne nogi, nazywałam go MOIM OSOBISTYM TRENEREM, wierzcie lub nie, lepszy był od Chody)
 4. nie znosi być ubierane, rozbierane, kąpane itp (u Nas na szczęście kąpiele były ok)
 5. nie znosi dotyku różnych struktur, szorstkich, kłujących

U Nas więcej objawów nie pamiętam, może były, może nie, było już to jakiś czas temu. Nie zdawałam sobie jeszcze wtedy sprawy z istnienia czegoś takiego jak SI, więc mogłam też nie zwrócić na nie uwagi.

Obecnie syn ma 3 lata i pojawiają się kolejne sygnały świadczące o występowaniu u niego zaburzeń:

 1. problem z samodzielnym ubieraniem, jedzeniem
 2. problem z planowaniem ruchu
 3. przy wchodzeniu/schodzeniu ze schodów trzyma się poręczy lub mojej ręki
 4. jest nadwrażliwy emocjonalnie, działa impulsywnie, jest uparty i negatywistyczny
 5. nie znosił huśtawek/karuzeli (jednak dzięki rehabilitacji z powodu obniżonego napięcia mięśniowego, przyzwyczaił się do nich)
 6. niewłaściwie trzyma przedmioty codziennego użytku, kredki, sztućce
 7. przejawia lęk przed upadkiem lub wysokością
 8. obecnie syn preferuje papki, od pokarmów stałych, nie lubi nowych smaków, krzywi się gdy weźmie do buzi coś o nowej konsystencji
 9. nie lubi dotykać czegoś co się klei, ciapie
 10. nie lubi być brudny, mieć piasku w butach

W sierpniu udajemy się do poradni psychologiczno-pedagogicznej celem skonsultowania w/w zachowań u specjalistów w zakresie rozwoju psycho-społecznego dziecka. Mam nadzieję, że podpowiedzą Nam, jak powinniśmy się zachować w tych sytuacjach i będą dla Nas wsparciem w pierwszym roku pobytu Krystiana w przedszkolu, które zaczyna się już we wrześniu! Trzymajcie za Nas kciuki:)

zabawy z dzieckiem z zaburzeniami SI

Jednym ze sposobów walczenia z zaburzeniami SI jest odpowiednia stymulacja w codziennym życiu. Po co więc zmuszać do czegoś dziecko, skoro można w miły i przyjemny sposób wprowadzić terapię do zabawy. Poniżej podpowiem Wam kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać w domu w formie zabawy.

dav

WĄCHANIE PRZYPRAW

To u Nas hit! Nie ma dnia byśmy nie wąchali jakiegoś słoiczka z przyprawami. Koniecznie zajrzyj na  NASZ INSTAGRAM, tam sprawdzisz, jak to wygląda ;). Nie trzeba naprawdę wiele, by dziecko zaczęło poznawać różne zapachy i przez to stymulowało mózg.

Przy okazji, jak widać na załączonym filmie, można ćwiczyć nadgarstki, poprzez odkręcanie/zakręcanie słoiczków ;p.

ZABAWA fasolą, grochem, kawą

W naszym przypadku zabawa polegała na przekładaniu fasoli z pojemnika do innego, lub zbieraniu z tacki do miski. Często też mieszałam w jednym pojemniku fasolę oraz makaron (np. świderki) i syn je sortował do osobnych miseczek.

A CO TO? CZYLI ZABAWA Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM

Ta zabawa wymaga odrobiny kreatywności od rodzica. Bierzemy puste pudełko (np. po butach) i ostrym narzędziem nakłuwamy w kilku miejscach. Następnie przeciągamy przez dziurki różnego rodzaju nitki, sznurki, tasiemki (ważne by były różnej grubości, faktury). Na końcu każdego sznura wiążemy supeł (w części znajdującej się w pudełku), tak by przy ciągnięciu nie wydostał się on z pudełka. Wciągamy nitki do środka, zostawiając kawałek, za który złapie dziecko.

I tyle! Dajemy dziecku do zabawy i patrzymy, jak z zainteresowaniem wyciąga on sznurki z pudełka, a  po skończonej zabawie, wciągamy je z powrotem do środka.

Świetną alternatywą dla zabaw w domu, są zajęcia z sensoplastyki organizowane przez wyspecjalizowanych trenerów. W okolicach Dolnego Śląska polecam Pracownię SENSOPLASTYKI Jowita Waszczyk, gdzie Wasze dziecko może doświadczyć bardzo dobrej zabawy. Opis działalności pracowni znajdziecie w linku powyżej ↑.

Warto również wspomóc się różnego rodzaju zabawkami wspierającymi rozwój SI. Poniżej zostawiam Wam linki do kilku z nich, wszystkie sprawdzone POLECAM! Pamiętajcie, że dokonując zakupu klikając bezpośrednio w link z mojej strony, wspieracie rozwój bloga i umożliwiacie mi otrzymanie niewielkiej prowizji 😉

 

 

dav

Jeśli spodobał Ci się ten post polub go, udostępnij lub skomentuj! Do dzieła!

 

 

Piłki dla dzieci

polecane
niedostępny
 • Producent: SMARTOYS 
zobacz również
od 29 99
 • Producent: Intex 
zobacz również
od 94 99
 • Producent: HMS 
zobacz również
od 64 99
 • Producent: HMS 

Puzzle

polecane
od 69 zł
 • Producent: Janod 
 • Rodzaj: drewniane 
zobacz również
od 26 36
 • Producent: Artglob 
 • Rodzaj: tradycyjne 
zobacz również
od 89 zł
 • Producent: Janod 
 • Rodzaj: tradycyjne 
zobacz również
od 59 zł
 • Producent: Janod 
 • Rodzaj: drewniane 

Akcesoria do rehabilitacji

polecane
niedostępny
 • Producent: Meteor 
 • Rodzaj produktu: dyski korekcyjne 
zobacz również
od 109 zł
 • Producent: REIHER 
 • Rodzaj produktu: lampy rehabilitacyjne 
zobacz również
od 17 90
 • Producent: NEBAT (Turcja) 
 • Rodzaj produktu: pasy lędźwiowe 
zobacz również
od 52 zł
 • Producent: Kinesis 
 • Rodzaj produktu: piłki i wałki 

5 myśli do „Masz „zbyt grzeczne” dziecko? UWAŻAJ! To mogą być zaburzenia integracji sensorycznej + super zabawy w domu, które wspomogą terapię SI”

 1. Witam 🙂 jestem Kasia mam córeczkę już teraz w wieku 9 lat. Moja Julcia od urodzenia cierpiła na padaczkę. (Napisałam w czasie przeszłym ponieważ ostatni atak był 5.5 roku temu) Ale przez tę chorobę Juleczka jest opóźniona w rozwoju i ma problemy z sensoryką. Od 4 r.ż. uczęszcza na różne terapie, również na integrację sensoryczną. I widać u niej postępy 🙂
  Ale niestety moje dziecko jest postrzegane jako niegrzeczne 🙁 ponieważ Jula “podkręca się” tym, że komuś coś zabierze, ucieknie, uderzy itp. Pracujemy nad tym. Ale nieraz jest ciężko. Wiem, że ona w chwili kiedy dokonuje tego złego zachowania nie zdaje sobie sprawy z tego. Teraz już jest tak, że po fakcie sama potrafi powiedzieć, że nie powinna tak robić i że wie że zrobiła źle. Czasem chce mi się płakać nad bezsilnością. Bardzo kocham moją córeczkę i chciałabym jej jeszcze bardziej pomóc niż do tej pory już pomogłam. Dziękuję, że mogłam wyrzucić to z siebie, ale ja naprawdę chcę pomóc swojemu dziecku. Pozdrawiam serdecznie. Kasia

  1. Witam Pani Kasiu! Cieszę się, że znalazła Pani miejsce, gdzie mogła wyrazić to co czuje. Rozumiem doskonale o co Pani chodzi, mój synek obecnie też bardziej ciągnie w kierunku “dziecka niegrzecznego”. Głównie z powodu swoich reakcji na nowe doświadczenia i bodźce, których doświadcza. Zazwyczaj krzyczy, bardzo się denerwuje, wybucha płaczem lub wpada w histerię. Niewiele osób wie, jak wtedy trzeba “do niego podejść”, żeby się wyciszył. Większość poprostu myśli, że jest niedobry. Tytuł odnosi się głowienie do tego, jak syn postrzegany był przez osoby przebywające z nim kilka chwil i takie właśnie wrażenie odnosili. Pozdrawiam

 2. Dziękuję za odpowiedź 🙂 Dokładnie. Ludzie, którzy widzą dziecko tylko przez moment i to akurat w chwili gdy ono jest niegrzeczne albo grzeczne nie wiedzą jak wygląda cały dzień. Ale na szczęście jest też dużo chwil fajnych z moją Julcią, tak jak na pewno i z Pani synkiem 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

 3. Witam, moja córeczka ma 3 latka, uczęszczam z nią na zajęcia do neurologopedy. Powodem jest to, że mając 3 latka praktycznie nie mów wcale, oczywiście ja świetnie ją rozumie, bo dla mnie jest mistrzynią pokazywania czego chce, ale jeśli chodzi o mowę to…. Dzisiaj Pani uświadomiła mnie, że moja Małgosia może mieć zaburzenia integracji sensorycznej i rzeczywiście czytając różnego rodzaju artykuły i również Państwa historię coraz bardziej się w tym uświadomiłam. Moja Małgośka kompletnie nie znosi nowości, nie przymierzy nowych ubrań, butów bez krzyków i histerii. W trakcie zabawy np. ze starszą o 2 latka siostrą praktycznie zawsze się zaczepia, szarpie, popycha z ciągłym uśmiechem na ustach, praktycznie nie jestem w stanie jej uspokoić. Wspomnę jeszcze, że skakanie na trampolinie, zamki dmuchane, zabawy w baseniku z piłeczkami u nas oczywiście całkowicie odpadają. Teraz od poniedziałku idzie pierwszy raz do przedszkola. Bardzo się o nią boję jak sobie poradzi. Wiem, że nowości ją paraliżują i mogłaby siedzieć grzeczniutko, patrzeć się na bawiące dzieci, a z drugiej strony wiem, że jak się już przyzwyczai to po prostu będzie uważana za niegrzeczną i tego się bardzo boję:(.

  1. Pani Ewo proszę się nie przejmować przedszkolem, na początku lekko nie będzie, ale w takiej większej grupie nie wiadomo do końca czego się spodziewać po dziecku. Też obawiałam się jak synek poradzi sobie w Nowym środowisku. Jestesmy już po tygodniu adaptacyjnym i narazie jest ok. Dla spokoju poszlam z nim do powiatowej poradni psychologiczno pedagogicznej jesli w Pani okolicy jest taki urzad to warto się udać. Może wystawia tak jak w naszym przypadku pismo do przedszkola o wsparcie psychologiczno pedagogiczne i wtedy wszyscy będą wiedzieli skąd bierze się takie zachowanie u córki i jak z nia “pracować”😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *